דף ראשי  הנחיות בטחון  תודות  קישורים  הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  צור קשר  19.05.2019

***חדשות ועדכונים***

 

טקס סיום המסע  יער השבויים והנעדרים 8/5/2009***יומן המסעאפריל 2009***מרץ 2009 ***אלבום התמונות

מרץ 2009

***חדשות ועדכונים***
 

נופים ואתרים לתאריך 11/10/2007
יום מס. 1, יום חמישי, 11/10/2007, כ"ט בתשרי תשס"ח

הר החרמון
"אזכרך מארץ ירדן וחרמונים מהר מצער" (תהילים מ"ב, ז)
 

הר החרמון הוא ההר הגבוה במדינת ישראל, ופסגתו מתנשאת לגובה של למעלה מ-  2800 מ' מעל לפני הים. התרוממות ההר וכל גוש הרי הלבנון ומול הלבנון הינה תוצאה של תזוזות  והתרוממויות גיאולוגיות לאורך מערכת השבירה הנמשכת בארצנו מים סוף לבקע הירדן וצפונה להרי הטאורוס בתורכיה. התרוממות זו חשפה שכבות סלע גירני  עתיק    (מגיל היורה) הנחשף  במכתשים. סלעי הגיר מסיסים מאוד, ובהשפעת תנאי האקלים והצמחייה מפתחים פעילות המסה (קארסט) אינטנסיבית , היוצרת תצורות אופייניות של טרשים, ניקוז – דולינות  ומערות . בשל גובהו מקבל ההר משקעים רבים ושלגים המזינים את המעיינות הגדולים שלרגליו (כמו מעיינות דמשק, הבאנייס והדן). הצמחייה ובעלי החיים מתאימים עצמם לבתי הגידול החל מצמחית נחלים, צומח רחבי עלים, צומח מחטני ולבסוף בפסגות הצחיחות המכוסות בחורף בשלג רב  צמחיה " כר קוצית".

באזור החרמון, ובעיקר בשלוחות ההרריות התגלו שרידי ישובים עתיקים בהם התגוררו ה"יטורים", המוזכרים במקרא. בתקופות מאוחרות יותר ידוע לנו על קיומם של ישובים ובהם גם ישובי יהודים, שהתפרנסו ממרעה, חקלאות וחציבת קרח.

בעת החדשה נכלל החרמון בתחומיהן של סוריה ולבנון, והגבול ביניהן עובר על קו פרשת המים. חשיבות החרמון למדינת ישראל היא בעובדה שהוא יושב על "הברז של המדינה", למרגלותיו נובעים המעיינות המספקים כרבע מפוטנציאל המים של המדינה .

תכנית הטיית מקורות הירדן שייזמו מדינות ערב בשנת 1964 (בשטח נראה את תוואי ההטיה הסורי על מדרונות תל- חמרה ובגולן), הייתה אחת הסיבות לפרוץ תקריות אש שהסתיימו בכיבוש כתף החרמון במלחמת ששת הימים (10/06/1967).

בשנות ה-70 התפתחו במדרונות ההר, (פתח-לנד) תקריות אש רבות בין צה"ל לבין ארגוני המחבלים. במלחמת יום הכיפורים (6/10/1973), נכבש המוצב הישראלי ע"י חיילי קומנדו סוריים, רבים  מחיילינו נהרגו ושלושים ואחד לוחמים נפלו בשבי. המוצב נכבש חזרה על ידי חטיבת גולני ב-22/10/1973 לאחר מספר ניסיונות  שנכשלו ולאחר קרבות קשים ונפגעים רבים.

לאחר הסכם הפרדת הכוחות עם הסורים, בחודש יוני 1974, פונו חלקים גדולים של ההר והוחזרו לידי הסורים. חשיבותו האסטרטגית של ההר רבה בשל גובהו. ניתן לצפות ממנו לעבר סוריה. בימים של ראות טובה ניתן לראות גם את דמשק, ונמצאים עליו מתקני התראה ומודיעין.

נתחיל את מסענו בחרמון במוצב החרמון "העיניים של המדינה", שם נשמע את סיפור נפילת המוצב במלחמת יום הכיפורים. נמשיך לעבר "גבעת הקרב" בה ניהלו לוחמי גולני קרב עקוב מדם מול חיילי הקומנדו הסורי עד לכיבושו מחדש. נצפה לעבר הרי הלבנון, הגולן, הגליל ועמק החולה, ונרד דרך הר חבושית ונחל חבושית עד לברכת מן, הנמצאת בסמוך לכניסה לאתר החרמון.

 

                                           לדף יומי>>   האתר מופעל בסיוע : מוזה קידום עסקים

מוזה

     

רשות הטבע והגנים 

הקרן לידידות

קרן קיימת לישראל

 mapa.co.il

 אנ"א