דף ראשי  הנחיות בטחון  תודות  קישורים  הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  צור קשר  23.05.2019

***חדשות ועדכונים***

 

טקס סיום המסע  יער השבויים והנעדרים 8/5/2009***יומן המסעאפריל 2009***מרץ 2009 ***אלבום התמונות

מרץ 2009

***חדשות ועדכונים***
19.6.08, מזיכרון יעקב לנחל התנינים, מאת דרורה לביא
קטגוריה ראשית » יומן המסע » יוני 2008 » 19.6.08, מזיכרון יעקב לנחל התנינים, מאת דרורה לביא

19.6.2008 מזיכרון יעקב לנחל התנינים
מאת דרורה לביא

החום אינו משאיר מקום לספק – הקיץ כבר כאן. ברמת הנדיב הפריחה והשפע הירוק כאילו לא שמעו עליו, אבל עוד נשוב אליה. לפי שעה אנו עוזבים את הגנים הפורחים על מנת לשוב אליהם בסיום ההליכה. את היום הקדיש אורי לענייני אקטואליה – גורלו של גלעד שליט העומד עתה על כפות המאזניים.

אנו צועדים היום בשמורת חוטם הכרמל, באזור של סלעי גיר (ולמי שמתעקש על נוצרית – דולומיט), המשפיע על צורת הנוף. האדמה האדומה שאנו הולכים עליה היא הטרה-רוסה הטובה לחקלאות. האדמה הטובה והאקלים מניבים את כל הירוק הסבוך שהשביל עובר בו. בחרבת שער נושבת רוח נעימה ומתחתינו פרושים השטחים החקלאיים בצבעי החום-צהוב-ירוק. כאן סיפר מיכה א' שאת השחיתות לא המציאו אולמרט וחבריו. כבר בשנת 1880 השכיל ערבי נוצרי בשם חורי להערים על תושבי הכפר אום אל עאלק הנבערים בזכות השכלתו, ולהעביר את אדמותיהם לרשותו. לא זו בלבד שנושלו מרכושם, אלא חויבו לשלם לבעליהם החדש מסים ומעשרות. במקום בתי הכפר הדלים בנה חורי בית אחוזה למשפחתו, שעל שרידיו אנו עומדים. יהודים שרכשו את האדמה וניסו לחיות כמו הפלאחים נכשלו ועזבו. בין שאר הבעיות הטרידו אותם גם חובות המצוות כמו שחיטה כשרה. במרחק-מה משם עמדנו נפעמים מול אחת התגליות המדהימות באזור – מבנה גדול ומרשים מאבני גזית ככל הנראה בנה כאן הורדוס את אחד מארמונותיו. לחובב הבנייה הזה היו סיבות טובות: נוף יפה, מי מעיין ומרחצאות חמים בשוני שהיו יפים לבריאותו הרופסת. לבי לבי על חייו הקשים; השכמה כשהחמה כבר עבדה כמה שעות, ומיד לפגישת עסקים בבית המרחץ, יפהפייה להרפיה, מנוחה הכרחית ולקינוח תיאטרון. היום ממלאים חזירי בר ודרבנים את חיי הלילה של המקום.

חרבת עקב היא טוסקנה שלנו. כאן מתברר לנו פירוש השם "חוטם הכרמל", השלוחה הדרומית של הכרמל שהייתה ליורדי הים הקדמונים ציון דרך. ליישובי החוף שלרגלינו אנו מבטיחים ביקור. כאן, בצל החרוב הסמוך לבית חווה עתיק, חגגנו לבחורנו יעקב יומולדת. אל תספר בן כמה אתה, בלאו הכי לא יאמינו.

עכשיו מתחילה הדרך לבנימינה. תחילתו במישור טרשי שנראה כרחבת בטון שיד גסה ניפצה אותה, והמשכו במדרון מתון. הצמחייה הולכת ודלילה, הפריחה כבר מזמן מאחורינו ורק הקיפודן בולט בכדוריו הכחולים. ומי שחשף את רגליו זכה לליטופים מכאיבים של הקוצים. עוד כברת דרך קצרה על החצץ לאורך המסילה, ואנחנו במושבה הוותיקה. האוטובוס החזיר אותנו לרמת הנדיב. למדנו על קורות משפחת רוטשילד ומפעלו של "הנדיב הידוע" בארץ, וגם על קשיי המתיישבים ומאבקם בפקידות. מירה א' הוסיפה נופך משלה בסיפור על "בני בנימין". המוני מטיילים מילאו את שבילי הגן המטופח להפליא, המשמש גם מוקד לפעילות חינוכית מקיפה. במיוחד נגעה ללבי החלקה שנועדה להנאתם של העיוורים והנכים, עם שמות הצמחים בכתב ברייל ואפשרות למולל ולהריח את ניחוחם.

את חלקו הראשון של היום קינחנו בסיור קצר בשמורת נחל תנינים, מפעל הטכנולוגיה הגדול בעולם עד המאה ה-19, וקשור למפעלי הבנייה המונומנטליים של ידידנו הורדוס. מאגר ענקי, טחנות ואמות מים – והכול בלי דחפורים ושאר כלי משחית, אלא בשכל ישר וניצול נכון של אוצרות הטבע ותנאי השטח, וגם של חיילים בטלים ממעש, כדי שלא יתפנו חס וחלילה להרהורי כפירה. לכבודנו פתח איש הרשות את הסכר וחזינו במו עינינו במים הזורמים בשצף קצף ומניעים את גלגלי הטחנות.

 

פגישת הערב המסורתית הוקדשה הפעם לסניף חיפה והצפון של ארגון נכי צה"ל. זה מסענו האחרון תחת חסותו, ובהחלט סיבה טובה לציון. במתנ"ס בפרדס חנה התכבדנו בסעודה שהייתה ראויה לעלות אפילו על שולחנו של הורדוס. בהנחייתו של מיכה שורץ עלו הבמה נציגים מן הרשות המקומית, עמותת ערים בלילה וארגון נכי צה"ל מחוז חיפה והצפון. חיים געש, ראש מועצת פרדס חנה, דיבר על הצורך בשינוי הגישה של החברה הישראלית לפדויי השבי וקשר את דבריו לחיילים השבויים היום. הוא מקווה עם כולנו שהתהליך ילך ויתפוס את המקום הראוי לו. רמי דורון, יו"ר עמותת ערים בלילה הציג את הסרטון שהעניק לעמותה את שמה וסיפר על נסיבות הקמתה. הוא ציטט את האדמירל נלסון שאמר: "היסטוריה לא מספיק לעשות. צריך גם לדבר עליה." אורי שחק סיפר על היוזמה למסע "ללכת שבי בשביל ישראל", והציג מצגת תמונות שהזכירה לי כמעט נשכחות. חיים בר, יו"ר ארגון נכי צה"ל חיפה והצפון סיפר על מאבקו של הארגון בממסד. הוא הרחיב את הדיבור על היחס לפדויי השבי ועל הצורך להביא את סיפור גבורתם לציבור. "אנחנו פוליסת הביטוח של הילדים והנכדים שלנו", אמר. "עלינו לדאוג לעתיד. אנו יוצאים למאבק כדי שיחזירו לנו את הכבוד." סניף חיפה והצפון סיים את תפקידו במסע, אבל הצלחת המסע בתחומו העמידה סטנדרטים גבוהים, והסניף מתחייב לעזור ולתרום מניסיונו לבאים אחריו.

בין הנאומים והברכות שרה להקה קטנה של ארגון נכי צה"ל מהפריפריה במחוז הצפון, ביניהם בדואית שאחיה נפל בשירות צה"ל ואביה נכה צה"ל. ואי אפשר שלא לומר בהזדמנות זאת כמה מילים על מיכה שורץ. אומרים שאין אומרים שבחו של אדם בפניו, אבל דומני שכל ההולכים במסע יסכימו להפר את המוסכמות. בפרק זה של מסענו, עם סיום חלקו של מחוז חיפה והצפון, מצאתי את נקודת הזמן הראויה  לשבחים. במשך תשעת חודשי המסע התרגלנו להתפנק. האוטובוסים שהגיעו בזמן, השערים הפתוחים, בקבוקי המים במקומות הנכונים, החובש, העזרה למתקשים ועוד המון פרטים קטנים שהקלו עלינו את המסע. ונוסף על כל אלה ההנחיה והראיונות והכישרון הדרמטי והקול הערב. הערב קלח ואיש לא הבחין כי הבחור השכים בשלוש לפנות בוקר ולא נח לרגע. בעולם המוזיקה מספרים על הכנר האגדי ישה חפץ, שנודע בנגינתו הווירטואוזית. כששאלו אותו איך הוא מנגן בקלילות כה טבעית הוא ענה: "אין קל מזה. אני מנגן שלושים ושש שנה, תשע שעות כל יום". וכך מיכה שלנו. אנו רואים רק את התוצאות, המושגות ללא ספק לאחר עבודה קשה וקפדנית על כל פרט. מגיע לו חיבוק גדול מכולנו, ואני מקווה שימשיך אתנו גם במחוזות אחרים.

 

  האתר מופעל בסיוע : מוזה קידום עסקים

מוזה

     

רשות הטבע והגנים 

הקרן לידידות

קרן קיימת לישראל

 mapa.co.il

 אנ"א