דף ראשי  הנחיות בטחון  תודות  קישורים  הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  צור קשר  27.11.2021

19.7.08, מחוף פולג לאפולוניה, מאת דרורה לביא
קטגוריה ראשית » יומן המסע » יולי 2008 » 19.7.08, מחוף פולג לאפולוניה, מאת דרורה לביא

מחוף פולג לאפולוניה 19.7.08

מאת דרורה לביא

 

את היום הזה, שהתחלנו בחוף פולג, הקדיש אורי לאנשי הדממה. התחלנו את המסע לרגלי מכון וינגייט.  מעל החוף נישאים מצוקי הכורכר. עמדנו על תהליכי הבליה של הכורכר בעקבות בניית סכר אסואן ועצירת הסחף. נמלים עתיקים מתחת לפני הים מעידים על כך. חבצלת החוף הלבנה מחייכת אלינו ממרומי המצוק. כאן ביתה. בחוף הנודיסטים עברנו כנראה בשעה מוקדמת ורק שני ישבנים חשופים קישטו אותו. מכאן עלינו אל הרכס בוואדי חרא הזרוע בפרחי הרוע של הישראלי המכוער בשלל צבעים של פקקי הבקבוקים. הטיפוס קצר ותלול ולצדי השביל פרחי נר הלילה וצמחים אמיצים שסיגלו לעצמם טכניקות הישרדות. ערמת גללים קטנה מושכת תשומת לב. אות הוא כי הצבי הארץ ישראל השאיר פה את חותמו בתחנת הרחה. מתחתינו הים, כחול עז ולובן מפרשים. כמה סקרנים אינם מתגברים על יצרם, ולמרות האזהרות מתקרבים אל שפת המצוק, אולי יתמזל מזלם ויראו עוד פיסת בשר שהצנעה יפה לה.

שוב יורדים לחוף. החול נדבק לזיעת הגוף. לא נעים, אבל רוח הים מקלה. בשיא החום מופיעים שוב – מי אם לא – צמד המלאכים שולי ואיציק, הפעם עם מיטב המטבח התימני. הבטיחו וקיימו. הדרך על החוף מהירה, אין מה שיעצור בעדנו. ובחנייה מגיע איציק, נושא את השולחן על ראשו ומחייך באושר.

לפני נמל ארסוף החול מתחלף באבנים קטנטנות. אין אלה חלוקי נחל, אלא התפוררות הכורכר. הריסות מבנים עתיקים כורעים אל הים. שוב הרגשנו את ה"מסע" הזכור מנופים אחרים, כשפילסנו דרך בין מפולות אבן וסלעים. את הנמל הצלבני, מתברר, הרס ביברס כדי למנוע פלישות צלבניות. אותו ביברס שהקים לאורך החוף מרכזים מוסלמיים, וביניהם סידנא עלי.

מיכה א' השיג לנו אישור מיוחד לעלות למרפסת המסגד. בשקט מוחלט טיפסנו על המדרגות למרפסת רחבת ידיים. כאן עמדה לאה חברתנו למבחן האמת המוסלמי, וכָשלה. היא לא הצליחה לגעת בעיניים עצומות באבן המבחן... היום גרה כאן משפחה שמחזיקה את המקום ונוהרים אליו ערבים מכל רחבי הארץ.

בסידנא עלי הייתה גם תחנת משטרה בריטית שנועדה למנוע את ההעפלה. בנובמבר 1945 פוצצו לוחמי הפלמ"ח את המשטרה במבצע נועז בתגובה על תפיסת ספינת המעפילים ברל כצנלסון. היום, למרבה הבושה, משמש המקום כמעון לנוער עבריין.

את המסע היום קינחנו בעיר הצלבנית אפולוניה. בין משוכות צבר ודמויות קרטון עוטות שריון ושלטי אבירים, שמענו על קורות המקום במהלך התקופות. למטיילים הלומי החום חיכתה בחנייה המאפיה התימנית, שהצהילה לבבות בתחרות שירה.