דף ראשי  הנחיות בטחון  תודות  קישורים  הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  צור קשר  27.11.2021

הולכים שבי בשביל ישראל

איל מטרני

 

באחד מימי חמישי האחרונים נזדמנה לי חוויה מיוחדת, שתחילתה כמה ימים קודם. מיכה אסף, מיודעי משכבר הימים, הזדמן לחדרי הקטן והציג בפני את אורי שחק. אורי, שיערו לבן ונחרצות בפניו, הוא יוזם המפעל המדהים שבו פדויי שבי ומשפחותיהם מטיילים בשביל ישראל. המסע החל בשנה שעברה ואמור להימשך עד אפריל 2009, כאשר מדי חודש מבוצעים קטע או שניים מתוך השביל.

אחרי שיחה מרתקת עם אורי, שסיפר על רגל אחת (האמת שהוא ישב על הכיסא אבל אי אפשר להכניס 8 חודשי שבי בסוריה והחיים אחריהם בשיחה של כמה דקות) סיפורים מהשבי ותחושות אקטואליות לגבי השבויים של היום (שיחתנו נערכה מספר ימים לפני החזרת גופות אלדד רגב ז"ל ואהוד גולדווסר ז"ל), אורי ומיכה אמרו לי משהו בסגנון: "או. קיי. שמעת, אתה עוזר לתאם את המסע במרכז, ועכשיו תשלם".

ואני, איש רציני להחריד, כשאומרים לי כך אני מבצע. הבאתי את עדו, בכורי בן ה- 12, והתייצבנו אחרי הצהריים בבית הגדודים באביחיל יחד עם עוד עשרות רבות של משתתפים. מי היו המשתתפים? סיפרו לי על הגרעין הקשה של המטיילים שכבר עשה את כל קטעי המסע שהיו, בני משפחה, נכי צה"ל, וגם אנשים מהאיזור שקראו בעיתונות על הגעת המסע למרכז והחליטו להצטרף.

לטקס המרגש, מסורת לפני תחילת ההליכה בכל קטע, נוספה התחושה הקשה של אותו יום, בו נקברו החיילים החטופים. קשה היה לדעת מה הייתה תחושת השבויים שהיו עימנו אבל אין לי ספק כי לא היה זה יום רגיל.

עדו ילדי החל לשוחח עם זוג מגן נר, שבא יחד עם ההורים - האב היה בשבי המצרי במלחמת יום כיפור. הצטרפתי לשיחה מרתקת על החיים בצל השבי, מה אבא מספר ומה מספרת אימא על חודשים של חוסר וודאות ופחד, ושנים של חיים משותפים בצל החוויה הקשה.

לאחר הדרכה במוזיאון בית הגדודים וכיבוד (ברמה. כנראה דבר חשוב בתיאומי טיולים באופן כללי) החלנו במסע לכיוון חוף הים. כשהגענו למצפה ים, מקומו של קיבוץ ימי בעבר הנמצא בצפונה של נתניה היום, קיבלנו הסבר מתלמידה וממורה מבית ספר סמוך על המקום המיוחד ועל אימוץ האתר. המשכנו במסע ולאורך כמה שעות טיילנו על החוף ועל הטיילת, קיבלנו הסברים, נפגשנו ולבסוף סיימנו ברמת פולג.

למעוניינים להצטרף לקטעי המסע (ובאוגוסט המסע יערך במשך שלושה ימים משפך הירקון ועד גן לאומי מקורות הירקון ומשם לתל חדיד) ישנו מידע מסודר ומפורט באתר. אין צורך בהרשמה.

 

http://israel.erim-pow.co.il.