דף ראשי  הנחיות בטחון  תודות  קישורים  הפוך לדף הבית  הוסף למועדפים  צור קשר  13.07.2020

שבת 4 באפריל 2009, מקניון שחורת לעין נטפים, מאת דרורה לביא
קטגוריה ראשית » יומן המסע » אפריל 2009 » שבת 4 באפריל 2009, מקניון שחורת לעין נטפים, מאת דרורה לביא

שבת 4 באפריל 2009, מקניון שחורת לעין נטפים
מאת דרורה לביא

 

גם היום שעת יציאה הזויה, חמש וחצי. ואף על פי כן עם רב הגיע לנקודת היציאה בשני אוטובוסים. התחלנו במקום שבו סיימנו אתמול, ובנחל שחורת עתיר המפלים גילו חברינו כישרונות של לולייני קרקס. שניים עומדים במעלה המפל – אחד לוקח את המקל, השני מושך את היד, שלישי עומד למטה ודוחף, והמכונה המשומנת פועלת היטב. אירית מצהירה שאחרי טיפול כזה היא יכולה לבטל את התור למסאז'... לעזרא אצה הדרך והוא מנסה שוב ושוב לטפס על הקיר החלקלק. קירות הנחל השחורים-אדמדמים הולכים ונסגרים. בחנייה הראשונה קיבלנו משי שיעור נוסף בגיאולוגיה, בהמחשה של ביצה קשה, וגם סוף סוף הבנתי שפירוש השם "מַגמה", המלווה את כל מסענו בנגב, הוא בצק ביוונית. הר שחורת, שחציו שחור וחציו לבן, הוא ביטוי לתהליכים הגיאולוגים באזור. ולאה הוסיפה נופך משלה על היבשת הקדומה פנגיאה.

העלייה להר שחורת לא נוראה והנוף מזמין פוזות של הצטלמויות. קבוצתנו הרים סביב לה – שחמון, ידידיה, יהורם, שלמה. הקהל הגדול מקשה על שי לספר על העיר אילת. הסיום הקרוב נותן רעיונות מקוריים לחברים. רגע לפני הירידה פטל ועזרא מניפים את אורי באוויר לשמחת כולם. הירידה לנחל רודד מדהימה ביופייה. המשפט הזה כבר הפך לקלישאה, אבל איני מוצאת מילים הולמות יותר. שחור-אדום-לבן-ירוק, בפסים, במשיכות מכחול (כאן יבואו לעזרתי הצלמים שבינינו). חגיגת צבעים מתמשכת. הנחל מלא בולדרים ונקיקים צרים, שמחייבים אותנו שוב להפגין תרגילי לוליינות, וכוח ההמצאה עולה על כל דמיון. סטייה קלה מהשביל ה"רשמי" מוליכה ("הליכה" אינה בדיוק המילה המתאימה לטיפוס-זחילה-ניתור וכיו"ב) אותנו אל הגיא האבוד. המעבר כה צר, שעלינו להשאיר את התרמילים והמקלות למטה. הגיא האדום שובר עוד שיא של יופי. חשבתי שדברים כאלה קיימים רק בתמונות. אורי מתעקש לעלות בכוחות עצמו ומשלם על כך בגיד מתוח. שם, בין הסלעים הזקופים בגווני האדום-ורוד, סיפרה שי בחרוזים מלבבים את סיפורו של אבנר הגרגר שהתגבש למה שאנו רואים עכשיו. מכאן המשכנו בנחל שחורת, כשמו כן הוא – קירותיו שחורים ויפים, ובקצהו – הפתעה! מיכה וזמירה מגני ורונן מהקק"ל. איך הצליחו להגיע לכאן? בהפסקה הארוכה נדבקים לסלעים בתקוות שווא של צל. לאמתו של דבר אנו נהנים איש מצלו של רעהו. שני בתי הקפה, של עזרא ושל יהודה, מזדרזים לפתוח את שעריהם, ואין עינם צרה זה בזה. ברוך השם, יש פרנסה לכולם. דרך מילוט אחרונה, מצטיידים במים לפני ההמשך, נפרדים (זמנית) מאורי, וממשיכים בפיקודו של רמי. אני עדיין באשליות שההתחלה היא סימן לבאות.

שתים-עשרה בצהריים. חם. יבש. נחל נטפים ואני מייחלת לשווא לנטפי מים. הדרך רצופה בולדרים, המוכרים לנו ומגוונים את ההליכה. אורי-אורי, כמה שאתה צודק! לשתות ולשתות ואין יותר מדי. מתחת לסככת אבן טבעית וקרירה אנו מוצאים מפלט זמני מהחום, אבל עוד הדרך רב. שומעים הרצאה על גלי הכחדת בעלי החיים משחר בריאתו של היקום, ותזכורת על הדרך שאנו עושים היום בין השחור ללבן.

המשך הדרך לעין נטפים רצופה ארבעה מפלים (יבשים כמובן), שיש לעלות דרכם או לעוקפם. וכתמיד, הנועזים והמקוריים מנסים, ואפילו מצליחים, לעלות דרך המפל התלול עצמו. יבורכו הגברים המושכים-דוחפים-מכוונים על הבולדרים החלקלקים. אנא אני באה בלעדיכם. אני שותה בטירוף, אבל התרמיל עדיין כבד. מה יש שם לעזאזל. נס פך המים? על אם הדרך מוטל גזע עץ יבש דמוי חמור, ושחר ממהר לרכוב עליו. אולי חמורו של משיח. עוד עשרים דקות לעין נטפים. בנביעה הקבועה היחידה באזור חנייה אחרונה, ואפילו צל וטיפהל'ה רוח משיבת נפש. ציפורים עפות מעל השוקת שבנו הבריטים, והיום מוחזקת על ידי רשות הטבע והגנים. פרידה מתנדבת לדגמן היווצרות של מעיין שכבה וזוכה לתשואות. על המצוק ממול שפני סלע מביטים בנו באדישות והציפורים מייחלות שנסתלק מה שיותר מהר.

והנה ההרפתקה האחרונה להיום. תור ארוך משתרך לפני נקבה צרה ותלולה. הנכנסים בה נבלעים ומגיחים בצדה השני. משעשע. ומכאן עוד כברת דרך קצרה על דרך כבושה אל האוטובוס.

מחר היום האחרון למסע.

שי, שליוותה אותנו שלושה ימים, נפרדה מאתנו במלון טופז בדברים נרגשים, והרעיפה מחמאות על קבוצתנו. האתר מופעל בסיוע : מוזה קידום עסקים

מוזה

     

רשות הטבע והגנים 

הקרן לידידות

קרן קיימת לישראל

 mapa.co.il

 אנ"א